Praat met je boekhouding, niet met je boekhouder
Jortt: Praat met je boekhouding, niet met je boekhouder
Boekhoudprogramma
Elma de Bruijn
Boekhoudprogramma
4 min

Praat met je boekhouding, niet met je boekhouder

4 min

Uitspraak van Jortt, online boekhoudprogramma voor ZZP en MKB:

Praat met je boekhouding. Niet met je boekhouder.

Gaat dit ZZP'ers en kleine ondernemingen werkelijk beter helpen? En hoeveel boekhoudsoftware-leveranciers bieden al zo'n AI-koppeling aan? (sept 2026: minstens vijf), want dat is toch een signaal dat jij het ook moet doen, toch?!

Jortt boekhoudaoftware voor zzp en MKB - met AI tool praat met je boekhouding - niet met je boekhouder

Je moet met zo'n uitspraak toch wel een grote hekel hebben aan boekhouders en accountants. Ik weet het, omdat ik meer dan boekhouder ben: hun image is niet zo groots. Vooral niet sexy;-)

Praten met je boekhouding dus met je cijfers:  Wil jij dat?

AI-technologie, zoals Claude of ChatGPT, doet het praten met je boekhouding, dus die doet dat wel goed. Beter dan een vage boekhouder, toch? Vaag is het altijd als je praat over grijze gebieden in de belastingwetten en de context van de ondernemer verandert.

Ik gebruik AI veel en weet welke shit AI kan produceren als je de kwaliteit ook een antwoord waardig vindt. Dat geldt voor marketing, vanmorgen nog een verkeerde conclusie van AI die mijn business heel goed kent. Als ik geen kennis had dan was ik gestart met een strategie die me niet zou opleveren wat AI voorlegde. Ik zou minimaal 3 à 6 maanden weggooien.

Voor belastingen is het nog kritischer

Bij de Belastingdienst is bijna goed gewoon fout - Elma de Bruijn 

Financiële besluiten laten de impact pas veel later zien, als je in de shit zit. AI die eerder veel te weinig jouw context heeft meegenomen, heeft er dan een perfecte verklaring voor en praat zijn eigen kromheid recht.

Belofte maakt schuld

De softwareleverancier geeft een aantal voorbeelden van wat AI voor je kan doen.

Boekhoudsoftware koppelen aan AI-assistent Claude en ChatGPT

Niets aan de hand toch?
Verkoopfacturen klaarzetten of basale data als winst en btw-opbouw: waarom zou je de boekhouder daarvoor bellen? Doen mijn klanten nooit, want ze weten waar ze moeten kijken.

Fout voorbeeld

Even los van privacy- & veiligheids-issues: wil je dat je bankrekeninggegevens in Claude of ChatGPT terechtkomen, dus benoemd worden?!
Ik ben eerlijk: ik kan het niet overzien, maar als er iets lekt bij mij als boekhouder over mijn klanten dan ben ik wel de klos;-)

Veel ernstiger vind ik dat er op hun eigen marketingsite een chatvoorbeeld staat dat je op meerdere manieren kunt lezen.
De AI-assistent meldt een inkoopfactuur van € 480 zonder btw op de bank. "Klopt die, dan wordt het € 2.945." (dus 'het' is het te betalen btw-bedrag)

Klopt die zoals hij is - zonder btw - dan verandert er juist niets. Je btw-afdracht wordt niet lager. Er valt namelijk niets af te trekken voor de btw. En die € 100 minder klopt alleen als het 21% is én € 480 exclusief zou zijn.

Maar ik ga nog een stap verder en dat is werkelijk waar de Jortt-marketeer de fout in gaat en met grote regelmaat ook AI - € 480 op je bankrekening is altijd een brutobedrag (dus inclusief btw als dat van toepassing is). Ik zie het als expert meteen. Een leek leest: even bevestigen en ik betaal € 100 minder.  Gebeurt dit regelmatig en de boekhouding wordt pas bijgewerkt in de btw-aangifte kwartaalmaand, dan ben je opeens verrast hoeveel meer je btw-afdracht is.

Juist hier heeft een boekhouder zijn toegevoegde waarde. Want wat als het complexer wordt? Dan is die boekhouder al afgeserveerd.

Gratis Bunq-bankrekeningen erbij

Dit is het aanbod van Jortt. Ik ken de ondernemers die de oude banken niet meer vertrouwen en daarom voor Bunq kiezen. Ik snap het ergens wel.

Maar weet je dan waarmee je in zee gaat? Eén man aan de macht, als grootaandeelhouder. Dan gaat het mij niet om je saldo, dat valt gewoon onder het depositogarantiestelsel. Het gaat om continuïteit en hoe het bedrijf omgaat met toezicht en klachten. Er zijn de afgelopen jaren meerdere incidenten in het nieuws geweest over fraudezaken en tekortkomingen in de witwascontroles. En ook mislukte deepfake-poging waarbij 'de topman' via een videogesprek een medewerker vroeg geld over te maken.

Het zal jou maar overkomen dat jij en je geld onvoldoende beschermd worden.

Als boekhouder heb ik ook te maken met de Wwft (Wet ter voorkoming van witwassen en financieren van terrorisme), dus ik kijk sowieso anders naar banken. Laatst heb ik mijn interne procedure Wwft moeten overhandigen tijdens een steekproef. Als boekhouder, formeel erkend door de Belastingdienst, val ik onder financieel toezicht. Dus de overheid neemt het echt serieus wat en hoe ik het doe, en dat is terecht.

Wie is die partij, is Jortt te vertrouwen? 

Volgens Google AI-overzicht is het een populair boekhoudprogramma.
Ze hebben een banklicentie dus ze voldoen aan de basisvoorwaarden van de DNB. Maar voor jou?
Voor mij?

Ik ben alert. Dus ik ga ze weer grondig doorlichten en maak er een review van.

Want ik ben een groot voorstander van AI-gebruik op de juiste manier. Niet als doel, maar als ondersteuner.

Ik durf wel te zeggen dat ik na 15 jaar ook een bijdrage heb geleverd aan het stimuleren van 'zelf boekhouden'. Op mijn stille en bescheiden wijze. En toepassing van AI zal ik ook stimuleren.

Maar profileren op eigen kracht heeft geen sneren naar een andere beroepsgroep nodig. Als je expertise voldoende is, hoef je je niet beter te voelen door anderen klein te maken.

Software als Jortt kan geweldig zijn, maar ik kijk ook naar de mensen erachter en hoe ze zich gedragen. Dat neem ik mee in mijn review. Voor mij alleen al de leuke uitdaging om al hun beloftes te toetsen aan de praktijk;-)

Want één ding weten zij niet of te weinig: wat er werkelijk aan emoties bij de zzp'ers en ondernemers met personeel speelt. Ik zag ze dagelijks voor mijn neus en ondanks mijn afbouw van mijn boekhoudkantoor ontmoet ik de zzp'ers nog steeds met regelmaat. Emoties die in de weg zitten om juiste besluiten te nemen.

Categorieën